copyright © Kangurowe Przedszkole

Witamy w Kangurowym Przedszkolu przy ul. Olszańskiej!

Kangurowe Przedszkola są placówkami, które tworzymy z myślą o rozwijaniu twórczego myślenia dzieci. Bardzo nam zależy, aby były to miejsca wyjątkowe, w których zarówno dzieci jak i ich rodzice będą czuli się bezpiecznie. Jednym z aspektów, który buduje zaufanie do przedszkola jest kadra, która kompetencje zawodowe łączy z pasją.

Bazując na zgromadzonym doświadczeniu, z pomocą dobrze przygotowanej merytorycznie kadry tworzymy miejsce ciepłe i rodzinne, o którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli powiedzieć „lubię moje przedszkole”; miejsce, w którym będziemy dbać o wszechstronny rozwój naszych przedszkolaków.

MARZEC - co potrafi moja głowa?

Zaczynamy miesiąc pełen odkryć, pomysłów, eksperymentów, ciekawości i radości. To czas długo, bo od jesieni wyczekiwany: wiosenny kangurowy projekt badawczy! Będziemy dzielić się pomysłami na tematy projektu, wybierać wspólny temat  – czyli doświadczać na sobie reguł demokracji a przede wszystkim ruszać naszymi głowami na najwięcej możliwych sposobów!

Najpierw sprawdzimy, co wiemy w wybranych w grupach tematach, potem ustalimy, co chcielibyśmy nowego wiedzieć lub umieć i jak się do tego zabrać. Mamy nadzieję, że wielu rzeczy dowiemy się - nauczymy samodzielnie… lub przy małej pomocy naszych nauczycieli, oraz że wywołamy poruszenie także u naszych najbliższych, aby pomogli nam w zbieraniu wszystkiego, co się przyda w kącikach projektowych, aby zostali naszymi ekspertami i pomogli nam zbadać dogłębnie projektowe tematy – czyli  jak najwięcej się  dowiedzieć, odkryć, sprawdzić i odpowiedzieć na projektowe pytania. Wszyscy udamy się  na projektowe wycieczki i odwiedziny, a na koniec przygotujemy do samodzielnego przedstawienia rodzicom efektów naszej pracy!

Oczywiście w marcu powitamy też Wiosnę, która coraz odważniej puka do naszych okien, drzwi. Bardzo nas to cieszy, bo ciepłe i słoneczne dni zdecydowanie ułatwią nam działania projektowe. Nie zabraknie tradycyjnego, kangurowego, kulinarnego POWITANIA WIOSNY, znów z akcentem samodzielności.

Zapraszamy również do aktywnego udziału w tygodniu puzzlowym, którego zwieńczeniem bedzie turniej puzzlowy w różnych kategoriach liczebności elementów – szczegóły wkrótce.

Z pewnością marzec przyniesie nam mnóstwo okazji do odpowiedzi napytanie: CO POTRAFI MOJA GŁOWA?

Rok 2018/2019 SAMODZIELNOŚĆ MYŚLENIA I DZIAŁANIA

Jako hasło przewodnie roku szkolnego 2018/2019 w Kangurowym Przedszkolu wybraliśmy „SAMODZIELNOŚĆ”, za którym to hasłem kryje się rozwój samodzielności w myśleniu i działaniu. Będzie nam ono towarzyszyć w trakcie pracy i zabawy w grupach oraz w trakcie różnych ogólnoprzedszkolnych akcji.

Uznaje się, że człowiek samodzielny to człowiek wolny i odpowiedzialny za podejmowanie przez siebie działania. W. Okoń odróżnia samodzielność myślenia i działania. Samodzielność oparta na rozwiązywaniu problemów twórczych dotyczy samodzielności myślenia, natomiast samodzielność działania wyraża się planowaniem pracy, wykonaniem i sprawdzeniem wykonania. Samodzielność jako cecha osobowości, rozwija się etapami i przechodzi od niższych do wyższych form rozwoju i działania. W momencie urodzenia człowiek jest w porównaniu z innymi istotami najbardziej niesamodzielny i uzależniony od pomocy otoczenia. W miarę rozwoju i nabywania doświadczeń uzyskuje również zdolność do aktywności samodzielnej, obejmując nią coraz to nowe obszary rzeczywistości.

Dodatkowo skoncentrowanie się na stymulowaniu samodzielności dzieci pozostaje w ścisłym związku z filozofią Kangurowego Przedszkola, w tym kształtowaniu twórczej postawy.

Chcąc sprowadzić założenia teoretyczne do codzienności Przedszkolaka, w każdym miesiącu będziemy poszukiwać wspólnie odpowiedzi na pytanie "Co potrafią...? ręce, głowa, nogi, uszy/oczy, język/nos, grupa". Nasze zajęcia programowe oraz wspólny czas tematycznie będzie koncentrował się wokół umiejętności poszczególnych części ciała wprost i bardziej pośrednio. Każdy miesiąc przyniesie nowe umiejętności: odkryte, wytrenowane, bardziej osobiste, grupowe. Każdy miesiąc da przestrzeń na: przełamywanie nieśmiałości czy niechęci, radość z nowości, zgodę na błędy i odwagę podejmowania kolejnej próby, ćwiczenia. Każdy miesiąc będzie pełen dziecięcej dumy z wykonanego zadania, podjęcia wyzwania, pokonania trudności, pełen pochwał, podziwu i oklasków. Każdy miesiąc będzie pełen zabawy, aktywności i bogaty w działania stymulujące SAMODZIELNOŚĆ.

Kangurowi rodzice mówią:

• Dla mnie nie ma nic trudnego,
    tego uczę się kolego
    w mym Przedszkolu Kangurowym
    − na przygody być gotowym!

Mama Hani i Janka

• Kto w Przedszkolu Kangurowym spędzi chwile dwie,
    jak żyć twórczo i radośnie doskonale wie!

Mama Marysi z 4-latków

• Przedszkole Kangurowe pyszne jak domowe.

Tata Ali z 6-latków

• Kangurki Turkusowe mają myśli kolorowe.

Mateusz 6-latki

• Bo przedszkolak kangurowy w tym przedszkolu jest wesoły.

Hania 6-latki

• Kangurki, kangurki lubią skakać aż pod chmurki

Maks 6-latki

Za co lubimy Kangurowe Przedszkole?

olszanska@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 516 194 960, 12 411 82 71