Nasze ekspedycje:

Z wizytą na Wawelu

data: 10 marca 2020
10 marca, w ramach Projektu "Zamek" wybraliśmy się na Wzgórze Wawelskie.

Zwiedzanie Wawelu rozpoczęliśmy od zamkowego dziedzińca, następnie przyglądaliśmy się Katedrze Wawelskiej jak również próbowaliśmy dostrzec Dzwon Zygmunta, który ku naszemu zdziwieniu nie obwieścił naszego przybycia na teren "Twierdzy Kraka". Nie mogliśmy sobie pozwolić na to, by pozbawić się takiej przyjemności jaką jest możliwość zobaczenia roztaczającej się panoramy Krakowa. Nasze stopy postały również na dziedzińcu zamkowym, który obiegają piękne, renesansowe krużganki. Tam też przedszkolaki dostrzegły pierwsze smoki, czające się na dachach królewskiego zamku. Skąd się tam wzięły? Owe „Gargulce” to ozdobne zakończenia rynien dachowych w kształcie smoków, które „wypluwają” deszczówkę jak najdalej od zabytkowych, wawelskich murów. Jak się później okazało czekał na nas jeszcze jeden stateczny oraz bardzo statyczny Smok, który pochwalił nam się pewną cyrkową sztuczką, ale to zostaje już tylko między nami. Nie na darmo doskonalimy w przedszkolu percepcję wzrokową. Dzięki przygotowanej grze terenowej dzieci z wylosowanych przez siebie zdjęć bez problemu odnajdywały różne elementy architektury, zdobień bądź też mijanych podczas spaceru pomników zdobywając przy tym zagadkowe karteczki. Karteczki te jak się później okazało były elementami mozaiki którą na koniec ułożyliśmy w wspólną całość i tak zakończyliśmy nasze śledztwo, które cały czas było dla nas wielką tajemnicą. Podczas naszego pobytu przypominaliśmy sobie ochoczo dobrze znane nam legendy o: O królu Kraku i królewnie Wandzie, O smoku wawelskim oraz Dzwonie „Zygmunta” ... i sami nie wiemy kiedy znaleźliśmy się z powrotem w naszym już Kangurowym Zamku racząc się przedszkolnym jadłem.

Inne wyprawy…