Nasze ekspedycje:

Pasieka pana Wojciecha

data: 18 maja 2017
Dzisiejszą wyprawę trzylatki zapamiętają jeszcze przez długi czas. Wiadomo, najlepsze wspomnienia to te najsłodsze:)
A u pana Wojciecha, który "ma fajny dom" słodkości nie brakuje! 
Mogliśmy się o tym przekonać odwiedzając pasiekę pszczelarza położoną w miejscowości o ciekawej nazwie- Marcypręba. Podróż była dość długa, ale gdy tylko wyszliśmy z busa i znaleźliśmy się wśród zieleni, w przyjemnym cieniu drzew, wszystkie niewygody poszły w zapomnienie. 
Pan Wojciech najpierw opowiedział nam o życiu pszczoły, później nauczył piosenki, którą, jak twierdzi, śpiewa swoim pszczołom codziennie, a następnie wręczył specjalne kombinezony. Gdy już wszyscy mieliśmy na sobie kurtki, szczelnie połączone z siatką i kapeluszem, mogliśmy ruszać dalej. Dalej, czyli gdzie? Między pszczoły i ich ule! Odważnie i spokojnie, po użyciu odymiarki, podeszliśmy blisko ula i obserwowaliśmy pracowite owady, niosące na swoich nóżkach żółte kulki kwiatowego pyłku.  Pan Wojtek, prawdziwy specjalista, wiedział jak się z pszczołami obchodzić, a nawet jak je odpowiednio złapać! Ani się obejrzeliśmy, a naszym oczom ukazało się wnętrze ula, w którym jest bardzo ciepło i ciemno. Na każdym plastrze działo się tak dużo, że nie wiedzieliśmy nawet w którą stronę patrzeć. Dzięki objaśnieniom naszego gospodarza, mogliśmy przez chwilę przyjrzeć się wielu pokoików, w którym działo się coś innego:  pszczoły ubijają zebrany pyłek, w innych powstaje miód, lub złożona jest larwa nowej pszczoły.
Byliśmy także świadkami cudu narodzin pszczoły. Choć to dość popularne zjawisko my jak zaczarowani obserwowaliśmy całkiem przyjemną pszczółkę, która wychodzi ze swego małego domku, by za chwilę ochoczo zabrać się do pracy. 
Po tej fascynującej prezentacji nadeszła pora na nasza pracę. Każdy z nas wykonał świeczkę z pszczelego wosku. 
Na zakończenie czekała nas upragniona, słodka nagroda- degustacja różnych miodów. Były wśród nich: lipowy, wielokwiatowy, gryczany, spadziowy, ale także rzepakowy i mniszkowy! 
Po tej wspaniałej i pysznej wyprawie nie sposób bać się pszczół! 
Inne wyprawy…
kontakt:
podgorki@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 12 / 423 50 18
ul. Podgórki Tynieckie 106
30-398 Kraków
współpraca:
praca i staż
przedszkola firmowe