Myślanki to seria wydawnicza opracowywana i tworzona przez specjalistów (psychologów i pedagogów) z Grupy Edukacyjnej Kangur z siedzibą w Krakowie, firmy zajmującej się rozwijaniem twórczego myślenia w praktyce u dzieci od 2 roku życia, jak i u dorosłych. Książeczki adresowane są do osób poszukujących nowych inspiracji w wychowywaniu dzieci, otwartych na świat, rozumiejących edukację jako przede wszystkim naukę samodzielnego myślenia. Stanowią nowość i nową jakość na rynku wydawniczym, różnią się od innych „kolorowanek” i „zeszytów ćwiczeń” tym, że w swoim założeniu mają trenować takie kompetencje umysłowe jak kojarzenie, abstrahowanie, dedukowanie, metaforyzowanie, tworzenie analogii oraz transformowanie. Radość i satysfakcję z rozwiązywania myślankowych problemów odnajdą dzieci w każdym wieku i dorośli chcący rozwijać swoją kreatywność. Każda myślanka to inny temat – każdy znajdzie coś dla siebie! Projekt obejmuje serię książeczek, poświęconych różnym tematom, zawierających zadania, pytania oraz przestrzeń do indywidualnego tworzenia.
„W zabawowy, ludyczny sposób, przy pomocy zadań otwartych o inspirującym umysł dzieci charakterze autorzy pobudzają bardzo poważne, chciałoby się powiedzieć „dorosłe”, operacje poznawcze, utożsamiane ze zdolnościami twórczymi. Ta cecha pozwala zaliczyć Myślanki do wielce innowacyjnych, nowatorskich wręcz, pomocy dydaktycznych, nakierowanych na nauczanie myślenia twórczego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.”
z recenzji profesora Krzysztofa J. Szmidta
Co jest potrzebne, żeby zostać piratem?
Pomysłowość – żeby móc zmienić w statek własne łóżko albo… hulajnogę.
Ciekawość – żeby wymyślić, co by było, gdyby pokładowym zwierzakiem była… żyrafa.
Trochę odwagi – żeby narysować ocean pełen fal i morskich stworzeń, a potem przeżyć na nim prawdziwy sztorm.
Spostrzegawczość − żeby stać się mistrzem w czytaniu map i spoglądaniu przez lunetę.
Giętki język – żeby wymówić wszystkie pirackie powiedzonka i okrzyki.
Dobry humor – bo wesoło jest być piratem!
Kapitan i załoga Burzy Mózgów zapraszają na pokład!
Zapraszamy w podróż do fascynującego i bogatego w twórcze inspiracje Królestwa Zwierząt.
W Myślankach o zwierzętach pobawimy się w obserwatorów, tropicieli, projektantów mody, dziennikarzy, architektów, autorów encyklopedii, rysowników i malarzy. Będziemy przyglądać się zwierzakom i rozmyślać na ich temat, ale także pomagać im. Znajdziecie tu nietypowe zagadki, zadania dla wyobraźni oraz zabawy plastyczne.
Kreatywna Księga Plam to zestaw ćwiczeń rozwijających spostrzeganie i wyobraźnię. Z Kreatywnej Księgi Plam mogą z równym twórczym powodzeniem korzystać dorośli, dzieci z pomocą dorosłych, dorośli z pomocą dzieci i oczywiście same dzieci. Może być pomocą podczas treningów kreatywności dla dorosłych, podpowiedzią do rozwijającej zabawy z dziećmi i uczniami, a nawet ulubioną książeczką do podróży albo na dobranoc.
W Myślankach o domu przyglądamy się na nowo domowym przedmiotom, szukamy
nowych zastosowań, projektujemy, zamieniamy to, co znamy w coś zupełne
innego, wymyślamy niezwykłe warianty sprzętów i miejsc, nadajemy nazwy i
nowe znaczenia, bawimy się w domowych detektywów. Celem prostych i czasem
śmiesznych zabaw jest takie ukierunkowanie aktywności, aby uwrażliwić
naszych Czytelników na problemy, dostrzeganie różnorodności, tworzenie
oryginalnych rozwiązań.
W Myślankach o Bożym Narodzeniu podpowiadamy, jak to, co już wielokrotnie przeżywaliśmy, odkrywać na nowo. Okres świąteczny, z jego głębokim przesłaniem i bogatą formą, pozwala na poszukiwanie wielu twórczych inspiracji. Zanim zaczniemy twórczo się bawić, powinniśmy dobrze przyjrzeć się tematowi, spróbować zmierzyć się z nim z różnych stron. Myślanki o Bożym Narodzeniu mogą budzić uśmiech – bo nikt się nie spodziewał (nawet my – autorzy), że także w ten sposób, z innej perspektywy można popatrzeć na Święta i związane z nimi zwyczaje!
myślanki o domu
W Myślankach o domu przyglądamy się na nowo domowym przedmiotom, szukamy nowych zastosowań, projektujemy, zamieniamy to, co znamy w coś zupełne innego, wymyślamy niezwykłe warianty sprzętów i miejsc, nadajemy nazwy i nowe znaczenia, bawimy się w domowych detektywów. Celem prostych i czasem śmiesznych zabaw jest takie ukierunkowanie aktywności, aby uwrażliwić naszych Czytelników na problemy, dostrzeganie różnorodności, tworzenie oryginalnych rozwiązań.