Mali badacze i wielkie odkrycia czyli METODA PROJEKTU cz.1.

data: 05 lipca 2019

Metoda projektu, to metoda pracy z dziećmi, dzięki której mają one szansę na samodzielne zgłębianie interesującego i ważnego dla nich tematu. Dzieci wykorzystując wrodzoną ciekawość zadają pytania i stawiają hipotezy, uczą się poprzez działanie czynnie uczestnicząc w eksperymentach, obserwując, badając i doświadczając. Uczą się korzystania z różnych materiałów źródłowych, uczestniczą w zajęciach terenowych i spotkaniach z ekspertami, podczas których zadają pytania, sporządzają szkice i badają rekwizyty związane z tematem. Dzieci uczą się, że ekspertem może być każdy, kto dobrze zna badany temat. Także one same dzielą się swoją wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniami.

Dwa razy w roku: na jesień oraz na wiosnę Kangurowe Przedszkolaki wybierają temat Projektu. Cała grupa zastanawia się o czym lub o kim chciałaby się bardzo dużo dowiedzieć; innymi słowy: dogłębnie zbadać. Kiedy przedmiot projektu zostanie ustalony zaczyna się praca badawcza: sprawdzane są dokładnie możliwie wszystkie właściwości przedmiotu badań a eksperci, do których się udajemy lub zapraszamy do nas – uzupełniają naszą wiedzę i zaspakajają naszą niesłabnącą ciekawość. Na zakończenie projektu organizujemy wystawę prac plastycznych związanych z tematem oraz na różne sposoby prezentujemy Rodzicom naszą nową ekspercką wiedzę.