W ostatnim tygodniu zgłębialiśmy tajemnice mrowiska, poznawaliśmy zwyczaje mrówek i dowiadywaliśmy się o tym jakie role mogą pełnić. Naszą wiedzę wzbogaciło spotkanie z Panem Michałem, który odwiedził nasze przedszkole w roli eksperta. Mieliśmy okazję zadać pytania związane z życiem mrówek, dzięki czemu dowiedzieliśmy się co lubią jeść, jak reagują na hałas oraz w jaki sposób można bezpiecznie zadbać o to, by nie wchodziły do naszych domów. Okazało się, że mrówki poznają swoje otoczenie przede wszystkim węchem i nie lubią niektórych zapachów. Wspólnie sprawdziliśmy zapachy przypraw i produktów z kuchni, które pomogą je odstraszyć. Założyliśmy też własną hodowlę mrówek u nas w sali. Najpierw urządziliśmy specjalne formikarium - nasypaliśmy trochę piasku, dodaliśmy mech i szyszki, tak aby mrówkom było wygodnie i komfortowo. Następnie umieściliśmy w formikarium królową wraz z robotnicami. Codziennie zaglądamy do naszych mrówek, sprawdzając czy mają wszystko, co jest im potrzebne do dobrego funkcjonowania. Wielką ciekawość wzbudza w nas także możliwość obserwowania mrówek przez szybkę.
Mieliśmy także okazję do tego by bliżej przyjrzeć się pszczołom. Dowiedzieliśmy się, że to bardzo pożyteczne owady, które zapylają kwiaty i wytwarzają miód. W tym tygodniu odwiedziła nas Pani Pszczelarka, aby opowiedzieć o pracy w pasiece i opiece nad pszczołami. Mogliśmy przymierzyć pszczelarski strój i kapelusz, obejrzeć jak wygląda plaster miodu oraz zobaczyć podkurzacz, który jest pomocny przy podbieraniu miodu pszczołom. Bardzo podobała nam się degustacja miodów, która odbyła się na zakończenie spotkania z ekspertem. Oglądaliśmy różne kolory miodów i sprawdzaliśmy ich smak. Do wyboru były miód wielokwiatowy, lipowy, spadziowy, gryczany oraz akacjowy. Wszystkie rodzaje miodu bardzo nam smakowały, dlatego ucieszyliśmy się z drobnego prezentu od Pani Pszczelarki - małego słoiczka miodu, który mogliśmy zabrać do domu.
W tym tygodniu czekała na nas jeszcze jedna atrakcja. Wczoraj wybralismy się wspólnie do Ogrodu Botanicznego, aby obejrzeć rosnące tam rośliny i sprawdzić, które z nich najbardziej przyciągają owady. Podobały nam się zapachy kwitnących kwiatów i ich kolory. Znaleźliśmy też paprocie, które były wyższe od nas! Podobny zachwyt wywołały w nas kolorowe kaktusy oraz wielkie palmy z cytrusami. W Ogrodzie Botanicznym zaobserwowaliśmy także kilka owadów. Udało nam się zobaczyć pszczoły, bąki, trzmiele, mrówki, motyle i ważkę. Wyprawa była dla nas wyzwaniem, ale okazała się bardzo udana i dobrze ją wspominamy.
Nasz projekt zbliża się powoli do końca. Dzisiaj podsumowaliśmy wiadomości, których udało nam się dowiedzieć o różnych owadach i sprawdziliśmy, czy znamy już odpowiedzi na wszystkie projektowe pytania. W naszej sali udało się zgromadzić całkiem sporą kolekcję książeczek i przedmiotów związanych z owadami. Oprócz tego zrobiliśmy zdjęcia wszystkim owadom napotkanym w trakcie projektu w Tynieckim Lesie, aby opracować nasz własny atlas. Wspólnymi siłami uzbieraliśmy także materiały potrzebne do budowy domków dla owadów, czym będziemy zajmować się zaraz po weekendzie. Ta aktywność będzie podsumowaniem wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie projektu. Nie możemy się już doczekać przygotowania domku dla owadów i zaproszenia ich do naszego przedszkolnego ogrodu. Tymczasem zachęcamy do obejrzenia naszej galerii :)