Aktualności:

Zgłębiamy tajniki lotnictwa

data: 23 maja 2022 grupa: 4-latki
Nasze samolotowe odkrycia wciąż trwają!
Na ostatnich zajęciach utrwaliliśmy sobie wiedzę na temat budowy samolotu, a także uczyliśmy się jak narysować samolot krok po kroku. Uczyliśmy się także jak odczytywać informacje z tablicy przylotów i odlotów.
Byliśmy także na wycieczce w Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie oglądaliśmy najprawdziwsze samoloty, śmigłowce i szybowce. Sprawdzaliśmy, które z nich są jedno, dwu lub trzypłatowe. Ocenialiśmy też mocowanie skrzydeł - na dole, na górze czy po środku. Uważnie przyglądaliśmy się, które z samolotów mają silnik turboodrzutowy, a które turbośmigłowy. W przedszkolu odwiedził nas też gość - kontroler ruchu lotniczego naziemnego, Pan Przemysław Śliwiński, z którym przeprowadzaliśmy eksperymenty, w jaki sposób powietrze może napędzać przedmioty. Jego praca na co dzień polega na sterowaniu i ustawianiu samolotów oraz pilnowania porządku na płycie lotniska. Zawsze jest ubrany w specjalny, jaskrawy strój, aby być dobrze widocznym dla pilotów samolotów. Po lądowaniu koordynator prowadzi samolot na jedno ze stanowisk postojowych za pomocą prostej sekwencji znaków wydawanych za pomocą specjalnych pałeczek załodze samolotu, które dotyczą kierunku jazdy, wyłączenia bądź uruchomienia silników czy hamowania. Na ogromnej planszy przedstawiającej mapę Europy mogliśmy się poruszać wyznaczonymi trasami lotniczymi podążając za instrukcjami z wieży kontroli lotów i kierując się w stronę światła z radiolatarni. 
Podsumowując, na wiele naszych pytań badawczych udało nam się znaleźć już odpowiedź, jednak to jeszcze nie koniec naszych poszukiwań. 
Więcej aktualności…
kontakt:
podgorki@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 12 / 423 50 18
ul. Podgórki Tynieckie 106
30-398 Kraków
współpraca:
praca i staż
przedszkola firmowe