Kangurowa Szkoła
Szkolimy Nauczycieli
Pstryk
Twórcze przedszkole
Co jemy w Kangurowym Przedszkolu
Projekty Badawcze
Co słychać w Kangurze
Rodzice w przedszkolu
Hop Siup
Myślanki

Aktualności:

Poznajemy świat owadów

data: 16 maja 2022 grupa: 4-latki
W grupie trzylatków ruszyły prace nad projektem OWAD.

W ostatnim tygodniu poświęciliśmy uwagę tematowi owadów. Najpierw ustaliliśmy jakie informacje o owadach znamy i sporządziliśmy siatkę wiedzy. Następnie zapisaliśmy wszystkie ważne pytania, na które chcemy poszukać odpowiedzi w trakcie projektu. Udało nam się bliżej przyjrzeć budowie owadów i dowiedzieliśmy się, po czym je rozpoznać. Do obserwacji wykorzystaliśmy lupy oraz specjalny pojemnik do oglądania owadów. Po powrocie do przedszkola każdy z nas narysował owada, którego udało mu się zobaczyć na polance. Na rysunkach pojawiły się motyle, pszczoły, mrówki oraz żuki. W naszym projektowym kąciku pojawiła się także kolekcja owadów, której codziennie przyglądamy się z uwagą.

Pod koniec tygodnia poznaliśmy ciekawostki z życia biedronek. Wysłuchaliśmy historii o ogrodniku i okazało się, że biedronki to bardzo pożyteczne owady, które pomagają poradzić sobie z mszycami. Następnie zawiązaliśmy na roślinach w przedszkolnym ogrodzie żółte wstążki, aby zaprosić do niego biedronki. Dowiedzieliśmy się także, że nie każda biedronka ma tyle samo kropek - zależy to od gatunku. W naszych warunkach najczęściej można spotkać siedmiokropki, rzadziej pojawiają się dwukropki lub biedronki azjatyckie, które łatwo rozpoznać po żółtym kolorze. Po wzbogaceniu naszej wiedzy domalowaliśmy papierowym biedronkom kropki za pomocą naszych palców.

Obecny tydzień rozpoczęliśmy od dokładnego przyjrzenia się pszczołom. Dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę te owady pełnią w ogrodzie, dzięki temu, że zapylają kwiaty. Z uwagą obserwowaliśmy w jaki sposób pszczoły przenoszą pyłek. Zainspirowani tymi obserwacjami wzięliśmy udział w zabawie polegającej na zapylaniu kwiatów. Naszym zadaniem było przenoszenie pyłku w taki sposób, aby na każdym kwiatku znajdowały się różne kolory. Okazało się, że nie jest to wcale łatwe, ale udało nam się przenieść pyłek na wszystkie kwiaty, tak aby mogły rozkwitnąć. Byliśmy z tego bardzo dumni i zadowoleni.

W najbliższym czasie planujemy kolejne ciekawe obserwacje, spotkania z ekspertami oraz projektowe wycieczki. Z pewnością dużo będzie się u nas działo i już nie możemy się doczekać :)

Więcej aktualności…
kontakt:
podgorki@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 12 / 423 50 18
ul. Podgórki Tynieckie 106
30-398 Kraków
współpraca:
praca i staż
przedszkola firmowe