Aktualności:

Jakie auta są na świecie? - 2 tydzień projektu

data: 12 stycznia 2018 grupa: 4-latki
Drugi tydzień projektu "Samochód" upłynął nam przede wszystkim na poznawaniu rodzajów i kategorii aut.

W poniedziałek swoje badawcze rozważania zaczęliśmy od poszukiwania odpowiedzi na pytanie: jak podróżowali ludzie gdy nie było samochodów? Stworzyliśmy też tabelę do porównywania ilości elementów (koła, drzwi, okna, miejsca siedzące) w różnych rodzajach aut (samochód osobowy, karetka, wóz strażacki, autobus) - posiadając wiedzę z oglądania samochodu Taty Hani uzupełniliśmy wiersz dotyczący samochodu osobowego. Obejrzeliśmy film o najmniejszych autach na świecie - sprawdzaliśmy czy wszystkie dzieci z naszej grupy zmieściłyby się na powierzchni takiego auta. Prawie się udało! A po co właściwie ludziom takie małe samochody? Udało nam się znaleźć kilka praktycznych zastosowań :)

We wtorek ustaliliśmy, że ciężarówka, koparka, betoniarka czy traktor też są samochodami. Uczyliśmy się wiersza o ciężarówce oraz zastanawialiśmy co można taką ciężarówką przewozić. Zorganizowaliśmy też naszą własną firmę transportową, gdzie każdy mógł wcielić się w rolę dostawcy towaru.

Środa upłynęła nam pod hasłem transportu publicznego i zbiorowego, przede wszystkim skupiliśmy się na autobusach. Okazało się, że autobus miejski różni się od takiego, którym jeździmy na wycieczki i to nie tylko wyglądem, a jeszcze inny jest mały bus. W zabawie ruchowej jeździliśmy po sali jak autobusy, zatrzymywaliśmy się na wybranych przystankach, a na końcu każdy autobus musiał trafić do swojej zajezdni! Oglądaliśmy prawdziwy rozkład jazdy i film z parady zabytkowych autobusów. 

W czwartek przyszła pora na pojazdy specjalne, uprzywilejowane - straż pożarną, wóz policyjny, karetkę pogotowia. Znaleźliśmy łączący je element, czyli syrenę alarmową oraz oczywiście niesienie pomocy. Słuchaliśmy dźwięku prawdziwych syren, które jak się okazało wcale nie brzmią tak samo oraz dowiadywaliśmy się po co one właściwie są potrzebne.

W piątek na kolejnych już zajęciach "Spotkanie ze sztuką" z Panią Mają Chlapifarbą poznaliśmy twórczość malarza Arcimboldo i jego wzorem stworzyliśmy portrety używając tego, co aktualnie interesuje nas najbardziej, czyli przedmiotów przydatnych w warsztacie samochodowym! Następnie spotkaliśmy się z ratownikami medycznymi, którzy odpowiedzieli na nasze pytania dotyczące karetki pogotowia.

To był naprawdę intensywny tydzień, a kolejny zapowiada się jeszcze bardziej interesująco!

Więcej aktualności…
kontakt:
podgorki@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 12 / 423 50 18
ul. Podgórki Tynieckie 106
30-398 Kraków
współpraca:
praca i staż
przedszkola firmowe