Czas płynie.

data: 07 stycznia 2018 grupa: 5-latki
Nadejście Nowego Roku to doskonały moment na tematy związane z czasem, który bez wątpienia płynie.

Zeszły tydzień rozpoczęliśmy więc od zabaw doskonalących umiejętność dostrzegania rytmów oraz stałego następstwa dnia i nocy.  Podczas zabawy badawczej z globusem i latarką dzieci dowiedziały się, jak to się dzieje, że powstaje dzień i noc. W zeszłym tygodniu czterolatki poznały też różne sposoby mierzenia czasu, zarówno te współczesne, jak i dawne. Nie tylko wiedzą, jak wygląda zegar ścienny , budzik czy zegarek na rękę, ale potrafią również wskazać zegar słoneczny, wodny, ogniowy i klepsydrę. Świetnie poradziły sobie z zagadkami słuchowymi związanymi z odgłosami wydawanymi przez różne zegary. W zeszłym tygodniu dzieci dowiedziały się również, że gdy zegar przestaje tykać i nie wskazuje prawidłowej godziny, należy udać się do zegarmistrza. Podczas zajęć zwróciliśmy uwagę na narzędzia wykorzystywane przez zegarmistrza oraz na cechy, które są bardzo ważne w tym zawodzie. Stwierdziliśmy, że dobry zegarmistrz, powinien być cierpliwy, dokładny i mieć świetny wzrok oraz sprawne ręce. Dzięki zabawie polegającej na przenoszeniu ziarenek fasoli za pomocą drewnianych patyczków czterolatki uświadomiły sobie, że praca zegarmistrza jest naprawdę trudna. Na zakończenie tygodnia o czasie i zegarach dzieci samodzielnie skonstruowały zegar ścienny z papierowego talerzyka.