Aktualności:

Po wakacjach, do osiemnastu odlicz!

data: 10 września 2017 grupa: 5-latki
Starszaki, Starszaki – jak to dumnie brzmi! Miniony tydzień rozpoczęliśmy od sprawdzenia stanu naszej grupy

Zebrane w pudełku rzeczy staraliśmy się przyporządkować do właściciela – egzamin zdaliśmy w stu procentach! To dowodzi, że bardzo dobrze się znamy i kojarzymy rzeczy należące do każdego z nas. Następnie grupowaliśmy się w różne rodzinki: zielonookich, blondwłosych czy długonogich. Potrafimy także rozróżnić naszą płeć i poprawnie ją nazwać. Doskonale wiemy, jakich zasad powinniśmy przestrzegać w naszej grupie – sami je zaproponowaliśmy i narysowaliśmy, aby powstał z nich Starszakowy Kodeks do oglądania i stosowania w praktyce. Zasady proponowane przez nas są bardzo rozsądne i dobrze przemyślane – zależy nam na tym, aby w naszej grupie działo się tylko dobrze ;)

Kolejnego dnia zastanawialiśmy się nad współpracą i tym, co można robić wspólnie. Podawaliśmy także liczne odpowiedzi na pytanie: „Co by było, gdyby każdy chciał być zawsze pierwszy?” Wspólnie budowaliśmy wieżę z klocków, dokładając po jednym tak, aby się nie rozpadła. Dodając kolejny klocek. wieżę zamienialiśmy w coś innego. Przeszliśmy także test na współpracę robiąc całą grupą: najdłuższy pociąg, najkrótszego węża, nierozerwalne koło, wieli most. Wysłuchaliśmy wiersza: „Paweł i Gaweł” i odczytaliśmy jego morał – mieliśmy kilka rad dla bohaterów, które ułatwiłyby im wspólne mieszkanie ;) W  parach narysowaliśmy wspólnie przedyskutowany rysunek, który zdobi naszą galerię.

W środę zapoznaliśmy się  z nowymi pomocami, jakie pojawiły się w naszej sali: ze specjalnie przygotowanym zegarem, który pomaga zrozumieć nam upływ czasu, ale i porządkuje nasze aktywności, z semaforem, na którym kolory wskazują na rodzaj prowadzonych rozmów: dyskusja, rozmowa w parach, szept, z planszą, na której codziennie wybieramy 2 osoby, które nie tylko są dyżurnymi, ale także próbują (przed paniami)  pomóc nam w rozwiązaniu różnych sytuacji. W łazience umieściliśmy także dodatkowe instrukcje: mycia rąk, mycia zębów oraz korzystania z toalety. Uporządkowaliśmy także nasz plan tygodniowy, dzięki czemu łatwiej jest nam przygotować się na nadchodzące zajęcia.

Ostatnie dni skłoniły nas do refleksji nad oszczędzaniem papieru. Ale, dlaczego? Kiedy padło to magiczne pytanie, Pani od razu wiedziała, że potrzebujemy powtórki :) Tego dnia zastanawialiśmy się jak to jest możliwe, że papier powstaje z drzew. W tym celu obejrzeliśmy film edukacyjny i skupiliśmy się na procesach obróbki drewna. Następnie przygotowaliśmy pudło, w którym składujemy makulaturę, a gdy nazbieramy jej wystarczającą ilość, sami wyprodukujemy papier czerpany. Tego dnia także tańczyliśmy na gazecie i robiliśmy papierowe samoloty.

Ten rok to wiele wyzwań. Jesteśmy na nie gotowi!

Nasza piosenka tygodnia:

Szedł raz góral przez las,
szukał jagód wśród drzew,
Nagle spotkał kukułkę,
co przerwało mu śpiew.
Śpiewajmy..
Ojra tarira, ojra ku ku
Ojra tarira, ojra ku ku
Ojra tarira, bęc


(niedźwiedzia, sowę, góralkę, narciarza, barany)

Więcej aktualności…
kontakt:
podgorki@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 12 / 423 50 18
ul. Podgórki Tynieckie 106
30-398 Kraków
współpraca:
praca i staż
przedszkola firmowe