copyright © Kangurowe Przedszkole

Witamy w już trzecim Kangurowym Przedszkolu!

Kangurowe Przedszkola są placówkami, które tworzymy od 16 lat z myślą o zdrowym, radosnym i twórczym rozwoju dzieci, a zwłaszcza wspieraniu rozwoju myślenia oraz umiejętności społecznych dzieci i ich rozwoju fizycznym. Bardzo nam zależy, aby były to miejsca wyjątkowe, w których zarówno dzieci jak i ich rodzice będą czuli się bezpiecznie oraz inspirująco. Jednym z aspektów, który buduje zaufanie do przedszkola jest kadra, która kompetencje zawodowe łączy z pasją, nie tylko tworzy nasze przedszkole ale od lat stanowi także trzon szkoleniowy Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy OTE Kangur opracowując innowacyjne programy i pomoce oraz szkoląc kadry wielu przedszkoli i szkół w Krakowie, Małopolsce i innych regionach kraju.

Bazując na zgromadzonym doświadczeniu, z pomocą regularnie szkolącej się kadry tworzymy miejsce ciepłe i rodzinne, o którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli powiedzieć „lubię moje przedszkole". Absolwenci naszego przedszkola to dzieci nie tylko przygotowane do rozpoczęcia nauki szkolnej, ale przede wszystkim samodzielne w myśleniu i działaniu, ciekawe świata, przyzwyczajone do aktywności fizycznej w każdą pogodę, nie straszna im zarówno leśna wycieczka pod górę ani żadne wyzwanie twórcze. Radzą sobie z piosenkami i zwrotami w języku angielskim, mają sporo wiedzy o przyrodzie, umieją współpracować i starają szanować się nawzajem, wiedzą gdzie szukać odpowiedzi na pytania, a najważniejsze, że nie boją się pytać :)

LUTY - Żywioły - Woda

W kolejnym miesiącu tego roku przedszkolnego spróbujemy zgłębić wiedzę dotyczącą wody. Na początku zastanowimy się skąd bierze się woda na Ziemi. Gdzie można ją spotkać i komu jest potrzebna, czy płynie tylko w kranie i w rzece a stoi w butelce i w jeziorze? Spróbujemy odkryć różnorodne właściwości wody - zbadamy jej smak, zapach, kolor a może także kształt? Porozmawiamy o stanach skupienia wody i o tym, gdzie możemy je obserwować. Będzie to również okazja by potrenować sporty zimowe – w teorii i miejmy nadzieję, że również w praktyce. Jeśli tylko zima okaże się nieco bardziej śnieżna, nie będziemy zwlekać tylko uruchomimy nasz ogrodowy stok saneczkowo-jabłuszkowy. Starsze grupy natomiast już nie mogą się doczekać przedszkolnych wyjazdów na narty.
              Podróżować będziemy również palcem po mapie – tam, gdzie śniegu i lodu nie brakuje, do krainy pingwinów i niedźwiedzi polarnych. A podczas warsztatów podróżniczych wybierzemy się do Mongolii – czy wiecie, że ten kraj słynie z tego, że więcej w nim mleka niż wody? Jak mieszkańcy Mongolii radzą sobie praktycznie bez wody? To dopiero ciekawe! Z pomocą zaproszonych ekspertów znajdziemy odpowiedź na szereg pytań, między innymi: dlaczego warto pić wodę, ile szklanek dziennie powinno znaleźć się w naszych brzuchach, czy woda może leczyć?  Zastanowimy się czym jest zanieczyszczenie wody i jakie może mieć konsekwencje dla środowiska. Spróbujemy wspólnie wypracować kilka pomysłów na utrzymanie wody w czystości oraz rozsądne z niej korzystanie na gruncie przedszkolnym.

W lutym również czeka nas VIII Festiwal Tańca – oczywiście
z żywiołami w roli głównej, a także Bal Karnawałowy, gdzie każdy zaprezentuje strój, w którym czuje się w swoim żywiole!

Rok szkolny 2019/ 2020

Jako hasło przewodnie roku szkolnego 2019/2020 w Kangurowym Przedszkolu wybraliśmy "Świat pełen żywiołów", za którym to hasłem kryje się edukacja przyrodnicza i kształtowanie postawy proekologicznej.

Skoncentrowanie się na tym obszarze we wszystkich grupach przedszkolnych pozostaje w ścisłym związku zarówno z podstawą programową wychowania przedszkolnego, filozofią Kangurowego Przedszkola, jak i aktualną potrzebą przekazywania dzieciom wiedzy, kształtowania postawy i nawyków związanych z dbaniem o naszą planetę i odpowiedzialnością za jej przyszłość.

Przez cały rok będziemy rozbudzać nasze zaciekawienie światem przyrody, fascynację jego pięknem i różnorodnością, a poprzez obserwacje i doświadczenia będziemy się starali zrozumieć związki i zależności w nim występujące. Poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą w czasie wycieczek i spacerów będziemy zastanawiać się, jak można o nią dbać i dlaczego należy to robić. Weźmiemy udział w rozmaitych akcjach, których nadrzędnym celem będzie pokazanie, że bardzo proste czynności (jak np. zbieranie baterii, oszczędzanie papieru, segregowanie śmieci czy zakręcanie wody podczas mycia zębów) mogą mieć duży wpływ na środowisko, w którym żyjemy. W tym roku nie zabraknie również spotkań z ekspertami, którzy przybliżą nam świat flory i fauny; warsztatów podczas, których będziemy eksperymentować, odkrywać, doświadczać i sprawdzać oraz innych zajęć pełnych treści przyrodniczych.

Każdy miesiąc będzie bogaty w zabawy, atrakcje i aktywności, dzięki którym lepiej poznamy "Świat pełen żywiołów".

Kangurowi rodzice mówią:

• Ula już pierwszego dnia powiedziała, że chce zostać w przedszkolu „długo”, razem z dziećmi. Od piątku (11 lutego 2011 r.) chodzi do przedszkola regularnie. I nie chce z niego wychodzić :)

Rodzice Uli

• Marta w pierwszy dzień nie chciała wracać do domu. W drugi i trzeci podobnie. Dopiero w czwartek było lepiej - uwierzyła, że to na stałe, że do przedszkola będzie jeździć codziennie. Więc jeździ, a w drodze śpiewa, mimo że jest trochę zaspana.

Ania i Wojtek

• Bo są super duże klocki

Marta

• Bo są materace

Niku

• Bo chodzimy na spacery na polanę

Julia

Za co lubimy Kangurowe Przedszkole?