copyright © Kangurowe Przedszkole

Witamy w już trzecim Kangurowym Przedszkolu!

Kangurowe Przedszkola są placówkami, które tworzymy od 16 lat z myślą o zdrowym, radosnym i twórczym rozwoju dzieci, a zwłaszcza wspieraniu rozwoju myślenia oraz umiejętności społecznych dzieci i ich rozwoju fizycznym. Bardzo nam zależy, aby były to miejsca wyjątkowe, w których zarówno dzieci jak i ich rodzice będą czuli się bezpiecznie oraz inspirująco. Jednym z aspektów, który buduje zaufanie do przedszkola jest kadra, która kompetencje zawodowe łączy z pasją, nie tylko tworzy nasze przedszkole ale od lat stanowi także trzon szkoleniowy Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy OTE Kangur opracowując innowacyjne programy i pomoce oraz szkoląc kadry wielu przedszkoli i szkół w Krakowie, Małopolsce i innych regionach kraju.

Bazując na zgromadzonym doświadczeniu, z pomocą regularnie szkolącej się kadry tworzymy miejsce ciepłe i rodzinne, o którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli powiedzieć „lubię moje przedszkole". Absolwenci naszego przedszkola to dzieci nie tylko przygotowane do rozpoczęcia nauki szkolnej, ale przede wszystkim samodzielne w myśleniu i działaniu, ciekawe świata, przyzwyczajone do aktywności fizycznej w każdą pogodę, nie straszna im zarówno leśna wycieczka pod górę ani żadne wyzwanie twórcze. Radzą sobie z piosenkami i zwrotami w języku angielskim, mają sporo wiedzy o przyrodzie, umieją współpracować i starają szanować się nawzajem, wiedzą gdzie szukać odpowiedzi na pytania, a najważniejsze, że nie boją się pytać :)

Rok szkolny 2018/ 2019

Jako hasło przewodnie roku szkolnego 2018/2019 w Kangurowym Przedszkolu wybraliśmy „SAMODZIELNOŚĆ”, za którym to hasłem kryje się rozwój samodzielności w myśleniu i działaniu. Będzie nam ono towarzyszyć w trakcie pracy i zabawy w grupach oraz w trakcie różnych ogólnoprzedszkolnych akcji.

Uznaje się, że człowiek samodzielny to człowiek wolny i odpowiedzialny za podejmowanie przez siebie działania. W. Okoń odróżnia samodzielność myślenia i działania. Samodzielność oparta na rozwiązywaniu problemów twórczych dotyczy samodzielności myślenia, natomiast samodzielność działania wyraża się planowaniem pracy, wykonaniem i sprawdzeniem wykonania. Samodzielność jako cecha osobowości, rozwija się etapami i przechodzi od niższych do wyższych form rozwoju i działania. W momencie urodzenia człowiek jest w porównaniu z innymi istotami najbardziej niesamodzielny i uzależniony od pomocy otoczenia. W miarę rozwoju i nabywania doświadczeń uzyskuje również zdolność do aktywności samodzielnej, obejmując nią coraz to nowe obszary rzeczywistości.

Dodatkowo skoncentrowanie się na stymulowaniu samodzielności dzieci pozostaje w ścisłym związku z filozofią Kangurowego Przedszkola, w tym kształtowaniu twórczej postawy.

Chcąc sprowadzić założenia teoretyczne do codzienności Przedszkolaka, w każdym miesiącu będziemy poszukiwać wspólnie odpowiedzi na pytanie "Co potrafią...? ręce, głowa, nogi, uszy/oczy, język/nos, grupa". Nasze zajęcia programowe oraz wspólny czas tematycznie będzie koncentrował się wokół umiejętności poszczególnych części ciała wprost i bardziej pośrednio. Każdy miesiąc przyniesie nowe umiejętności: odkryte, wytrenowane, bardziej osobiste, grupowe. Każdy miesiąc da przestrzeń na: przełamywanie nieśmiałości czy niechęci, radość z nowości, zgodę na błędy i odwagę podejmowania kolejnej próby, ćwiczenia. Każdy miesiąc będzie pełen dziecięcej dumy z wykonanego zadania, podjęcia wyzwania, pokonania trudności, pełen pochwał, podziwu i oklasków. Każdy miesiąc będzie pełen zabawy, aktywności i bogaty w działania stymulujące SAMODZIELNOŚĆ.

MAJ- co potrafi moje ciało?

"Wyginam śmiało ciało..., dla mnie to mało!!!" . Przedszkolaki tylko czekają, by twórczo spożytkować drzemiącą w nas energię. Przed nami miesiąc pełen ruchu, który bardzo lubimy i którego bardzo potrzebujemy.Ruchu zorganizowanego, swobodnego, w parach, w pojedynkę, pod górkę i z górki, na wprost i w tył... Wszystko po to, by świetnie się bawić, by jeszcze lepiej poznać siebie (swoje ciało), by odkrywać potencjały, zdobywać świadomość ciała, wiedzę o ciele, jego możliwościach i własnych granicach, by rozruszać nasze ciało od stóp do głów.
A okazji w najbliższych tygodniach nie zabraknie: codzienne zabawy w ogrodzie i sali, cykliczne zajęcia taneczne, warsztaty teatralne, popołudniowa gimnastyka, zajęcia sportowe, przytulanki w grupach i z Rodzicami, czy wyzwania sprawnościowe – ruch  niemal o każdej porze dnia:). Przed nami czas biegów, skoków, zawodów, a odpowiedzi na pytanie "co potrafi...moje ciało?" same będą wpadały nam do głowy.Ruchowym wyzwaniem dla młodszych grupbędzie "olimpiada sportów nietypowych", a starsi (to już w czerwcu) spróbują swoich sił na Spartakiadzie.  Najlepiej jednak pokażemy naszą ruchową samodzielność podczas specjalnego wyzwania w czasie obchodów Dnia Rodziny!

Kangurowi rodzice mówią:

• Ula już pierwszego dnia powiedziała, że chce zostać w przedszkolu „długo”, razem z dziećmi. Od piątku (11 lutego 2011 r.) chodzi do przedszkola regularnie. I nie chce z niego wychodzić :)

Rodzice Uli

• Marta w pierwszy dzień nie chciała wracać do domu. W drugi i trzeci podobnie. Dopiero w czwartek było lepiej - uwierzyła, że to na stałe, że do przedszkola będzie jeździć codziennie. Więc jeździ, a w drodze śpiewa, mimo że jest trochę zaspana.

Ania i Wojtek

• Bo są super duże klocki

Marta

• Bo są materace

Niku

• Bo chodzimy na spacery na polanę

Julia

Za co lubimy Kangurowe Przedszkole?