Kangurowa Szkoła
Co jemy w Kangurowym Przedszkolu
Projekty Badawcze
copyright © Kangurowe Przedszkole

Witamy w już trzecim Kangurowym Przedszkolu!

Kangurowe Przedszkola są placówkami, które tworzymy od 16 lat z myślą o zdrowym, radosnym i twórczym rozwoju dzieci, a zwłaszcza wspieraniu rozwoju myślenia oraz umiejętności społecznych dzieci i ich rozwoju fizycznym. Bardzo nam zależy, aby były to miejsca wyjątkowe, w których zarówno dzieci jak i ich rodzice będą czuli się bezpiecznie oraz inspirująco. Jednym z aspektów, który buduje zaufanie do przedszkola jest kadra, która kompetencje zawodowe łączy z pasją, nie tylko tworzy nasze przedszkole ale od lat stanowi także trzon szkoleniowy Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy OTE Kangur opracowując innowacyjne programy i pomoce oraz szkoląc kadry wielu przedszkoli i szkół w Krakowie, Małopolsce i innych regionach kraju.

Bazując na zgromadzonym doświadczeniu, z pomocą regularnie szkolącej się kadry tworzymy miejsce ciepłe i rodzinne, o którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli powiedzieć „lubię moje przedszkole". Absolwenci naszego przedszkola to dzieci nie tylko przygotowane do rozpoczęcia nauki szkolnej, ale przede wszystkim samodzielne w myśleniu i działaniu, ciekawe świata, przyzwyczajone do aktywności fizycznej w każdą pogodę, nie straszna im zarówno leśna wycieczka pod górę ani żadne wyzwanie twórcze. Radzą sobie z piosenkami i zwrotami w języku angielskim, mają sporo wiedzy o przyrodzie, umieją współpracować i starają szanować się nawzajem, wiedzą gdzie szukać odpowiedzi na pytania, a najważniejsze, że nie boją się pytać :)

GRUDZIEŃ - Ludzie ludziom

Ostatnie trzy miesiące poświęciliśmy na poznawanie ludzi w naszym otoczeniu – od grupy, poprzez przedszkole i jego okolicę, sąsiadów a także gości, których do przedszkola zapraszaliśmy chociażby podczas projektów badawczych. Znamy doskonale zasady, którymi trzeba się kierować w kontaktach z innymi; „magiczne słowa”, które sprawiają, że udaje się rozwiązać nawet zawiłe problemy a pozornie zwykłe „dzień dobry, co słychać?” okraszone uśmiechem potrafią umilić nawet szary, deszczowy dzień. Idziemy zatem krok dalej... w grudniu będziemy zastanawiać się co możemy zrobić dla innych, jak pomóc – zarówno dobrym słowem, jak i realnym działaniem. Będziemy rozwijać naszą wrażliwość na potrzeby innych, umiejętność dostrzegania i wykorzystywanie tych momentów, kiedy nasza obecność i wsparcie mogą się przydać. Oprócz codziennych sytuacji, doskonałą okazją będzie udział w akcji „Szlachetna Paczka”, do której jak co roku nasze przedszkole się przyłącza. Podczas przedświątecznych przygotowań nie zapomnimy o naszych kolegach i koleżankach – każda grupa wykona ozdoby choinkowe, które ozdobią choinki w pozostałych salach. Dla naszych nauczycieli przygotujemy własnoręcznie ozdabiane kartki z życzeniami. Nie zabraknie też samodzielnie przygotowanych pyszności, którymi będziemy się dzielić podczas przedświątecznych spotkań. W grudniu w przedszkolu będzie anielsko – dosłownie i w przenośni – a to za sprawą Fra Angelico, którego freski i ikony z aniołami w roli głównej staną się inspiracją do naszych działań twórczych.

ROK SZKOLNY 2022/2023

Jako hasło przewodnie roku szkolnego 2022/2023 w Kangurowym Przedszkolu wybraliśmy „PORTRETY”, za którym to hasłem kryje się wspieranie rozwoju społecznego dzieci wraz z kompetencją komunikacyjną. Będzie nam ono towarzyszyć w trakcie pracy i zabawy w grupach oraz w trakcie różnych ogólnoprzedszkolnych akcji.

Jeśli sięgnąć do źródeł samego słowa „portrety” - pochodzi ono od łacińskiego czasownika oznaczającego „wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać”. To właśnie będziemy próbowali robić przez cały rok – wydobywać na światło dzienne tajniki wzajemnych relacji i interakcji, przyglądać się cechom, szukać podobieństw i różnic, mocnych stron i talentów, pokazywać w czym jesteśmy wyjątkowi a co możemy zaczerpnąć od innych ludzi – dzieci i dorosłych.

Rozpoczniemy od portretu grupowego, czyli bliższego poznania naszych kangurowych kolegów i koleżanek, ich upodobań, potrzeb i charakterów. Potem nieco rozszerzymy perspektywę, by uchwycić całe przedszkole a nawet jego okolicę – przyjrzeć się osobom spotykanym na co dzień i okazjonalnie oraz naszym bliższym i dalszym sąsiadom. Będziemy sięgali do naszych korzeni rodzinnych, regionalnych i narodowych. Motywem przewodnim tegorocznych portretów będą również zawody – te dawne i współczesne; domy w jakich mieszkają ludzie w różnych zakątkach świata oraz zwyczaje i tradycje. Będziemy też krzewić ideę pomagania w skali mikro - w postaci drobnych gestów na co dzień i w skali makro - w postaci większych akcji i działań charytatywnych.

Trudno wyobrazić sobie ten rok bez poznawania prawdziwych obrazów – portretów. Dlatego każdy miesiąc będzie miał swojego patrona - artystę malarza i jego wybrane dzieło. Dzięki temu będziemy mieli okazję przekonać się w jak różny sposób mogą być przedstawiani ludzie (od realizmu, poprzez kubizm, po abstrakcję) i że właśnie ta różnorodność jest niezwykle ciekawa.

Kangurowi rodzice mówią:

• Ula już pierwszego dnia powiedziała, że chce zostać w przedszkolu „długo”, razem z dziećmi. Od piątku (11 lutego 2011 r.) chodzi do przedszkola regularnie. I nie chce z niego wychodzić :)

Rodzice Uli

• Marta w pierwszy dzień nie chciała wracać do domu. W drugi i trzeci podobnie. Dopiero w czwartek było lepiej - uwierzyła, że to na stałe, że do przedszkola będzie jeździć codziennie. Więc jeździ, a w drodze śpiewa, mimo że jest trochę zaspana.

Ania i Wojtek

• Bo są super duże klocki

Marta

• Bo są materace

Niku

• Bo chodzimy na spacery na polanę

Julia

Za co lubimy Kangurowe Przedszkole?