copyright © Kangurowe Przedszkole

Witamy w już trzecim Kangurowym Przedszkolu!

Kangurowe Przedszkola są placówkami, które tworzymy od 16 lat z myślą o zdrowym, radosnym i twórczym rozwoju dzieci, a zwłaszcza wspieraniu rozwoju myślenia oraz umiejętności społecznych dzieci i ich rozwoju fizycznym. Bardzo nam zależy, aby były to miejsca wyjątkowe, w których zarówno dzieci jak i ich rodzice będą czuli się bezpiecznie oraz inspirująco. Jednym z aspektów, który buduje zaufanie do przedszkola jest kadra, która kompetencje zawodowe łączy z pasją, nie tylko tworzy nasze przedszkole ale od lat stanowi także trzon szkoleniowy Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy OTE Kangur opracowując innowacyjne programy i pomoce oraz szkoląc kadry wielu przedszkoli i szkół w Krakowie, Małopolsce i innych regionach kraju.

Bazując na zgromadzonym doświadczeniu, z pomocą regularnie szkolącej się kadry tworzymy miejsce ciepłe i rodzinne, o którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli powiedzieć „lubię moje przedszkole". Absolwenci naszego przedszkola to dzieci nie tylko przygotowane do rozpoczęcia nauki szkolnej, ale przede wszystkim samodzielne w myśleniu i działaniu, ciekawe świata, przyzwyczajone do aktywności fizycznej w każdą pogodę, nie straszna im zarówno leśna wycieczka pod górę ani żadne wyzwanie twórcze. Radzą sobie z piosenkami i zwrotami w języku angielskim, mają sporo wiedzy o przyrodzie, umieją współpracować i starają szanować się nawzajem, wiedzą gdzie szukać odpowiedzi na pytania, a najważniejsze, że nie boją się pytać :)

GRUDZIEŃ - W pracowni Tesli

Kalejdoskop (zabawka, ale jednocześnie urządzenie optyczne) to nieustanne zmiany układu szkiełek, nowe obrazy, zadziwienia i wielka radość dla dzieci i nie tylko dzieci... Podobnie w naszym Naukowym Kalejdoskopie każdy kolejny miesiąc to zmiana – mamy nadzieję frapująca i wywołująca uśmiech jak ta, którą przynosi obserwacja magii kolorowych szkiełek. Żegnamy zatem Archimedesa, by grudzień spędzić W PRACOWNI TESLI, co oznacza bliskie spotkania z techniką. Wydawało by się, że z tym szczególnym miesiącem pełnym emocji, wzruszeń i świątecznych klimatów technika nie współbrzmi najlepiej. Jeśli się jednak chwilę zastanowić i spróbować opleść naszą – wirtualną póki co – choinkę równie wirtualnym łańcuchem skojarzeń, możemy połączyć takie ogniwa jak: Tesla – elektryczność – światło – lampki choinkowe – świece – nastrój – ciepło – rodzina... Albo: Tesla – wynalazek – silnik elektryczny – odkurzacz – świąteczne porządki... Nie mówiąc już o radiu i kolędach!

Świat techniki, który pod wodzą Tesli zamierzamy odkrywać z dziećmi, to poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Kto "to" wymyślił? Jak "to" działa? Jak "to" jest zbudowane? Jak "to coś" rozłożyć i z powodzeniem złożyć? Albo jak naprawić, gdy się zepsuje? A w Święta przecież to i owo lubi się zepsuć, choć trudno powiedzieć, czy czasu na składanie i rozkładanie jest więcej.

Grudzień to także wizyta Świętego Mikołaja... Ciekawe co by było, gdyby tym razem – za sprawą Tesli – zamiast skądinąd cudownych sań obdarować Mikołaja rowerem z dynamo, albo unoszącym się w powietrzu melexem...? A gdyby tak fabrykę prezentów unowocześnić, umiarkowanie zautomatyzować, wyposażyć w zindywidualizowany do każdego darobiorcy czujnik radości z planowanego dlań prezentu? Odkryć i pomysłów płynących od dzieci będzie zapewne o wiele więcej... Myślmy więc ciepło o Świętach z techniczną nutą.

Z życzeniami spokojnych, nastrojowych i "technicznie bezusterkowych" Świąt,
Zespół Kangurowego Przedszkola

Rok 2021/2022 - NAUKOWY KALEJDOSKOP

Jako hasło przewodnie roku szkolnego 2021/2022 w Kangurowym Przedszkolu wybraliśmy „NAUKOWY KALEJDOSKOP”, czyli wspieranie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. Hasło to będzie nam towarzyszyć w trakcie pracy i zabawy w grupach oraz w trakcie różnych ogólnoprzedszkolnych akcji.

W ciągu całego roku będziemy wszechstronnie wspomagać naturalny rozwój intelektualny Przedszkolaków, w każdym miesiącu inspirując się inną dziedziną nauki, a mianowicie: matematyką, historią odkryć i wynalazków, techniką, chemią, fizyką i astronomią, biologią, ekologią i geografią. Stymulowanie myślenia dzieci w zakresie tych obszarów będzie realizowane w pracy Przedszkola na bardzo różne sposoby: poprzez zajęcia dydaktyczne programowe i dodatkowe, w trakcie pracy metodą projektów badawczych, a także codzienne spacery oraz dalsze wyprawy i wycieczki. Ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego ma również zabawa dowolna inicjowana przez same dzieci, a także odwiedziny ekspertów, różnorodne warsztaty i akcje specjalne.

Naszym celem jest, by wszystkie wyżej wymienione działania, podejmowane w każdej z grup wiekowych rozwijały u dzieci właściwości myślenia, będące „cechami badacza”, czyli: uważność, koncentrację, umiejętność dostrzegania i formułowania problemów, stawiania hipotez, umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków, precyzję, umiejętność współpracy w zespole. Są to cechy potrzebne w edukacji szkolnej, a także w życiu codziennym i zawodowym człowieka dorosłego, dlatego warto stymulować je już od wieku przedszkolnego.

Zapraszamy zatem na NAUKOWY KALEJDOSKOP w Kangurowym Przedszkolu!

Kangurowi rodzice mówią:

• Ula już pierwszego dnia powiedziała, że chce zostać w przedszkolu „długo”, razem z dziećmi. Od piątku (11 lutego 2011 r.) chodzi do przedszkola regularnie. I nie chce z niego wychodzić :)

Rodzice Uli

• Marta w pierwszy dzień nie chciała wracać do domu. W drugi i trzeci podobnie. Dopiero w czwartek było lepiej - uwierzyła, że to na stałe, że do przedszkola będzie jeździć codziennie. Więc jeździ, a w drodze śpiewa, mimo że jest trochę zaspana.

Ania i Wojtek

• Bo są super duże klocki

Marta

• Bo są materace

Niku

• Bo chodzimy na spacery na polanę

Julia

Za co lubimy Kangurowe Przedszkole?