Nasze ekspedycje:

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego

data: 02 grudnia 2019 grupa: ZIELONA (6L)
Żywa relacja 5 latków z Wycieczki do Muzeum Etnograficznego czyli garść wspomnień spisanych przez przedszkolaków :)

W środę, tj. 27.11. pojechaliśmy tramwajem a potem przeszliśmy kawałek do Muzeum Etnograficznego. Na początku trafiliśmy do szatni, gdzie przebraliśmy się. Przypomnieliśmy sobie jak się zachowujemy w muzeum czyli, że chodzimy parami, jesteśmy blisko grupy i najważniejsze, że eksponaty oglądamy ale nie dotykamy, gdyż są cenne, stare i drogie. Potem przyszła do nas Pani Przewodnik, która na swojej bluzce miała emblemat z literką „E” symbolizujący nazwę Muzeum. Pierwszą rzecz jaką oglądaliśmy był drewniany dom. Dach domu był ze słomy i dzielił się na części, gdzie mieszkali ludzie i zwierzęta.

 

Następnie wyszliśmy schodami do góry by zatrzymać się przy wystawie z Góralem. Tam rozmawialiśmy o oscypkach z mleka owcy i szukaliśmy wrzosów od których to roślin wzięła się nazwa pierwszego miesiąca jesieni czyli września.

 

Następnie przeszliśmy do kolejnej sali pełnej warzyw i owoców. Przystąpiliśmy do ich segregacji. Szukaliśmy roślin, które rosną pod ziemią np. ziemniaków, w sadzie takich jak jabłka i gruszki oraz nad ziemią np. ogórków. Dowiedzieliśmy się także, że w słoikach można zakisić np. paprykę. Oglądaliśmy również wielką beczkę, która służyła do kiszenia kapusty.

 

Potem znaleźliśmy się w pomieszczeniu, gdzie dawniej robiono ubrania z lnu. Tam także usłyszeliśmy o tzw. paździerzu od którego wzięła się kolejna nazwa miesiąca październik.

 

Na koniec naszej wycieczki znaleźliśmy się w sali pełnej liści. To od spadających liści nazwany został miesiąc listopad. W jesiennym lesie rozpoznawaliśmy różne rodzaje drzew i wspominaliśmy z czym nam się kojarzy jesień tworząc wspólny dżem.

 

Takim sposobem – to my, grupa niebieska 5latków zakończyła podróż i wycieczkę o jesieni i jej zwyczajach.

Inne wyprawy…
kontakt:
olszanska@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 516 194 960, 12 411 82 71
ul. Olszańska 15
31-517 Kraków
współpraca:
praca i staż
przedszkola firmowe