Wnętrze - zewnętrze: wernisaż roku Naukowego Kalejdoskopu

data: 15 lutego 2017

Było sobie Kangurowe Przedszkole... I był sobie Naukowy Rok... I były sobie najróżniejsze dziedziny wiedzy, w które dzieci wkraczały pod egidą znanej postaci ze świata nauki. Da Vinci, Edison, Archimedes, Tesla - każda z tych osób odkrywała przed nami nie tylko arkana konkretnej wiedzy, ale też po prostu piękno świata widziane przez pryzmat matematyki, wynalazków, techniki... Aż wreszcie nadszedł czas, że Maria Curie-Skłodowska pod rękę z Newtonem – jak na chemika i fizyka przystało – rozbudzili nasze zainteresowanie budową i strukturą materii. Tak właśnie zrodził się pomysł na niezwykły wernisaż pt. "Wnętrze i Zewnętrze"; wernisaż, w którym na fotografiach staraliśmy się uchwycić niezwykłość otoczenia widzianego z różnych perspektyw. Zamieniwszy się w badaczy powierzchni i środka, czasem - zgodnie z przewidywaniami - odkrywaliśmy uderzające podobieństwo tytułowego wnętrza i zewnętrza, a innym razem zastygaliśmy w zadziwieniu nad różnicami i ich fenomenem.

Zdjęć na wystawie pojawiało się bardzo wiele. Autorami były przedszkolaki, nasi rodzice, profesjonalni fotograficy, którzy zgodzili się wziąć udział w naszym przedsięwzięciu, a także absolwenci naszego przedszkola. Dzięki nim wystawa stała się nie tylko międzypokoleniowym forum wymiany myśli, ale i pretekstem do wzruszających powrotów i spotkań po latach. Z rozmów i wymiany maili zrodziły się nowe idee, których ciąg dalszy oby nastąpił. Te powroty - fotograficzne i osobiste - to dla mnie swego rodzaju fenomen kosmosu (bardzo pasujący do klimatu naszego astronomicznego miesiąca). Cudowny fenomen. Więcej słów nie dopowiem, by cudowność trwała - we wnętrzu i zewnętrzu...

Z podziękowaniem dla wszystkich autorów zdjęć ze wszystkich przedszkolnych roczników

w imieniu zespołu

Agata Maślarz