Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności | Jak wyłączyć ciasteczka

AKCEPTUJĘ
×
wracam na start
bieżący program przedszkola dlaczego nasze przedszkole jest twórcze? metody jakimi pracujemy jak wygląda nasz dzień? kangurowa okolica organ prowadzący standardy ochrony dzieci zdrowe żywienie zapisy do przedszkola praca i staż kontakt

przedszkole w pięknej okolicy

Las to nie tylko miejsce wypoczynku i swobodnej, albo niekiedy także animowanej przez panie, zabawy. Las to także teren regularnych badań naukowych, to nieograniczona przestrzeń do podglądania i poznawania przyrody z bliska i to o każdej porze roku! To właśnie tu mamy niepowtarzalną okazję do tropienia śladów, wypatrywania ptasich gniazd, albo – w skali mikro – obserwowania mrowisk i fascynującego życia tętniącego pod powalonymi kłodami... oczywiscie, gdy wspólnymi siłami uda się te kłody na chwilę nieco przesunąć. Las to miejsce wielozmysłowego obcowania z naturą, uczenia do niej szacunku i dbania o nią – na co dzień i od święta, np. w czasie akcji sprzątania świata...

Nie sposób jeszcze nie wspomnieć o plenerze bliższym jeszcze niż las, czyli o przedszkolnym ogrodzie – niektórzy mówią o nim Tajemniczy Ogród. Korzystamy z niego, gdy czas spacerowy jest nieco krótszy i popołudniami, w cieplejszych okresach, regularnie po podwieczorkach. Tarasowa architektura ogrodu umożliwia zróżnicowane warianty zabaw – królujące na poszczególnych poziomach. Można grać w piłkę, rysować kredą, bawić się w chowanego, budować piaskowe fortyfikacje, tworzyć koryto rzeki, którym płynie przyniesiona konewką – w pocie czoła – woda, korzystać z ogrodowych konstrukcji… I oczywiście pielęgnować nasze rośliny. Można także podglądać – znajdujący się na wyciągnięcie ręki – świat owadów, ptaków, przyglądać się wiewiórkom odwiedzającym przedszkolny orzech, a z okien sali... nawet sarnom, którym zdarza się zimą przyjść do nas z wizytą...

Hofmanowa okolica to także rejon w którym nowoczesność spotyka się z historią – ulica Piastowska, królowej Jadwigi, o wiele mówiących nazwach… okoliczne Forty, Kopiec Kościuszki, Kopiec Piłsudskiego pozwalają dotykać bardzo i mniej odległej przeszłości w niezwykle naturalny sposób… w skojarzeniu wywołanym widokiem, w zadanym przez dziecko pytaniu, w zwykłej-niezwykłej rozmowie:-)

A dalej... No cóż, to zależy, w którym kierunku się udać... Chyba trzeba po prostu do nas zajrzeć, by samemu się przekonać:-)

Nasz las to mnóstwo nazwanych już baz, z których każda ma swoją historię. Nie sposób opisać wszystkich, oto więc tylko maleńka próbka…

       

Wszystkie bazy zaznaczone są na naszej mapie, która powstała z okazji osiemnastych urodzin przedszkola, jako kanwa dla wspólnej gry terenowej i jako ślad ukochanych tras różnych pokoleń absolwentów.




Baza Bujany Fotel – odkryta przez Grupę Niebieskich 5-latków w 2019 roku to świetne miejsce do zabawy w chowanego. Przede wszystkim to jednak miejsce do siedzenia i huśtania się – także całą grupą – na znakomicie sprężynującym ściętym drzewie. Wiele radości sprawia nam wpadanie w rezonans z „fotelem” i takie bardzo synchroniczne huśtanie się kilku osób jednocześnie. Zdarza się zaliczyć czasem kilka lądowań, ale fotel jest dość niski:-)

Baza Księżycowa (vel Skate Park) - zimą 2020 roku oczarowała Zielonych 6-latków, mimo folii i wszechobecnego błota. W dniu odkrycia było chyba jeszcze trochę śniegu – na pewno topiącego się, co dawało dodatkowy efekt poślizgowy w czasie zjazdów z „wulkanicznych stożków”. Radość ślizgów na rekord odległości była nie do opisania – mimo znakomitych (kosmicznych ) skafandrów panie zmuszone były obniżać systematycznie punkt startowy....

Baza Jaskinia Smoka - to kultowe miejsce odkryte jeszcze przez 4-latki w 2005 roku:-). Lubimy tu przeszłość. Tu także często znajduje się punkt zborny lub przystanek w różnego rodzaju grach terenowych i podchodach. Okolica jaskini to także wspaniały plan filmowy. Wykorzystaliśmy ją z Grupą Niebieskich 5-latków w 2019 roku w czasie kręcenia filmu pt. W Królestwie Kolorów, potem z Grupą Zielonych 6-latków w 2020 roku nagrywając film wigilijny. Jest znana jako miejsce odkryć smoczych artefaktów (przy okazji zajęć dotyczących badań nad smokami). Nawet zerówka – bo siła kangurowej wyobraźni jest niewyobrażalna - miała pewne wątpliwości, na ile „własnoocznie” odnaleziony w jaskini ślady to trick ze strony nauczycieli (co wysoce prawdopodobne a nawet najprawdopodobniejsze) a na ile jednak kawałek realnej smoczej historii … No bo, kto wie… 



Jak tylko pogoda pozwala zajęcią przenosimy w teren.

Nasz las odwiedzamy o każdej porze roku.

Miło posiedzieć z przyjaciółmi.

Ulubione miejsca w naszym lesie.