Podsumowanie projektu gryzonie

data: 15 kwietnia 2019 grupa: 5 latki grupa niebieska
Za nami projekt ‘’ Gryzonie’’. W ciągu trzech ostatnich tygodni 5-latkowa wiedza z zakresu gryzoni - zarówno tych domowych, leśnych jak i egzotycznych - znacznie się wzbogaciła a nasza sala zamieniła się w prawdziwą krainę zwierząt zaliczanych się do tej gromady ssaków. Dzieci mocno zaangażowały się w projekt i widać było niezwykłą radość, jaka towarzyszyła wszystkim naszym działaniom.

Pierwszy tydzień projektu rozpoczęliśmy od stworzenia siatki wiedzy oraz siatki pytań, czyli zebrania tego, co już wiemy i tego, czego w czasie projektu chcielibyśmy się dowiedzieć. 5-latkowy zasób informacji miło nas zaskoczył , ponieważ „początkowa” wiedza dzieci była całkiem spora. W trakcie naszych wspólnych dociekań poszerzaliśmy ja jednak o nowe informacje dotyczą m.in.: budowy i cech charakterystycznych gryzoni, ich pochodzenia oraz wskaźników pozwalających  odróżnić gryzonia od innych zwierząt. Na pierwszą wycieczkę wyruszyliśmy do  naszego krakowskiego Zoo  poszukując naszych projektowych bohaterów. Udało nam się tam wykonać szkice z natury jednego z gryzoni, szczególnie przez nas ulubionego agutiJ

W drugim tygodniu gościliśmy u siebie dwóch ekspertów: panią Zofię - hodowcę świnek morskich, która pokazał nam aż pięć swoich  pupilów i podzieliła się wieloma ciekawostkami dotyczącymi opieki nas kawiami. Odwiedziła nas także Marta – córka pani dyrektor, która przybyła do nas wraz ze swoim chomikiem. Wybraliśmy się także z wizytą do sklepu zoologicznego, gdzie uzyskaliśmy wiele informacji na temat gryzoni hodowlanych w domu: czym się żywią, co jest im potrzebne i jakiej opieki wymagają. Kolejnym naszym ekspertem był pan weterynarz , do którego udaliśmy się w piątek i który opowiedział nam o różnych chorobach, na jakie mogą ciepieć gryzonie zwierząt oraz o sposobach ich leczenia.

W ostatnim tygodniu naszych ‘’ gryzoniowych badań’’  poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące relacji gryzoni z człowiekiem a także  ich zachowań społecznych , natomiast w środę gościliśmy eksperta, który pomaga ludziom pozbywać się szkodników z domów, a nasze gryzonie niekiedy w rolę szkodników niestety się wcielają. Dwa ostatnie dni opierały się na podsumowaniu projektu oraz utrwaleniu wiedzy dzieci.

a.larysz@kanguroweprzedszkole.edu.pl