Wakacje w kolorowej odsłonie

W mijającym pierwszym tygodniu wakacji wszystkie przedszkolne grupy przyglądały się kolorom od niecodziennej strony.

Dzieci poszukiwały tego co zielone, żółte i niebieskie nie tylko w naszych przedszkolnych salach ale i - oczami wyobraźni i pamięci - na całym świecie. Okazało się, że rzeczy czy istot żywywych ze wspomnianych kategorii jest całkiem sporo. Żółtym kolorem pyszniła się całkiem spora grupa owoców oraz kwiatów, zielony kolor dominował w świecie zwierząt a niebieski i jego przeróżne odcienie znajdowały swoje egzempla w przeróżnych akwenach wodnych oraz w służbach mundurowych;-) Dzieci - za pomocą prostego eksprymentu z użyciem wody, lustra oraz latarki - mogły przekonać się, że niewidoczne światło może być źródłem wielu kolorów. Po dokładnym obejrzeniu powstałej w wyniku załamania i odbicia się światła tęczy każdy przedszkolak starał się ją uwiecznić na papierze. Dużo emocji oraz dyskusji dostarczył kolor indygo, który klasycznie uzanaje się za kolor pośredni między niebieskim a fioletowym. Dla jednych był to zwyczajnie "granatowy", dla innych "ciemnoniebieski", a kolejni nie dostrzegali specjanej różnicy między nim a klasycznym niebieskim. I tak wywiązała się nam iście akademicka dyskusja:-) Każdego dnia oprócz gościnnego koloru pojawiały się też inne barwy - w formie chusty animacyjnej, kolorowych tiulowych chustek do żonglowania czy wielobarwnych akcesoriów do ćwiczeń. Nasze zajęciowe działania wspierały spacery, podczas których staraliśmy się odnajdywać przeróżne odcienie otaczającej nas rzeczywistości.

a.larysz@kanguroweprzedszkole.edu.pl