Kangurowa Szkoła
Co jemy w Kangurowym Przedszkolu
Projekty Badawcze
copyright © Kangurowe Przedszkole

Witamy w Kangurowym Przedszkolu przy ul. Hofmana!

Kangurowe Przedszkola są placówkami, które tworzymy od ponad 15 lat z myślą o zdrowym, radosnym i twórczym rozwoju dzieci, a zwłaszcza wspieraniu rozwoju myślenia oraz umiejętności społecznych dzieci i ich rozwoju fizycznym. Bardzo nam zależy, aby były to miejsca wyjątkowe, w których zarówno dzieci jak i ich rodzice będą czuli się bezpiecznie oraz inspirująco.

Bazując na zgromadzonym doświadczeniu, z pomocą dobrze przygotowanej merytorycznie, sprawdzonej i regularnie szkolącej się kadry tworzymy miejsce ciepłe i rodzinne, o którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli powiedzieć „lubię moje przedszkole". Absolwenci naszego przedszkola to dzieci nie tylko przygotowane do rozpoczęcia nauki szkolnej ale przede wszystkim samodzielne w myśleniu i działaniu, ciekawe świata, przyzwyczajone do aktywności fizycznej w każdą pogodę, nie straszna im zarówno leśna wycieczka pod górę ani żadne wyzwanie twórcze. Radzą sobie z piosenkami i zwrotami w języku angielskim, mają sporo wiedzy o przyrodzie, umieją współpracować i starają szanować się nawzajem, wiedzą gdzie szukać odpowiedzi na pytania, a najważniejsze, że nie boją się pytać :)

WRZESIEŃ - Ja i moja grupa

Wrzesień w „hofmanowym” Kangurowym Przedszkolu będzie wyjątkowym miesiącem. Obchodzimy bowiem osiemnaste urodziny naszego przedszkola, a rok pełen Portretów idealnie wpisuje się w świętowanie:-) Będziemy bowiem przyglądać się sobie nawzajem - indywidualnie i grupowo; obserwować jak zmieniliśmy się po wakacjach; prezentować swoje zainteresowania, ujawniać to, co dla każdego z nas jest najbardziej charakterystyczne, ale także szukać tego, co dla nas wspólne, co nas łączy. Będziemy też mieć okazję, by poznać na „fotograficznych portretach” - a może nawet osobiście absolwentów - absolwentów przedszkola z najróżniejszych roczników, kto wie czy nawet nie takich dorosłych … Ciekawe czy uwierzymy, że jakiś czas temu budowali szałasy w naszym lesie, wskakiwali w błotne kałuże albo zmagali się z techniką sznurownia butów.

W ramach obchodów postaramy się oczywiście pamiętać o Międzynarodowy Dniu Kropki, by wraz z Vashti (bohaterką książki Petera Reynoldsa) odkrywać nasze możliwości i talenty. A pomoże nam w tym nie kto inny jak sam Joan Miro – patron września. Nie tylko dla tego, że na jego obrazach kropek odnaleźć można bez liku, ale także dlatego, żebył człowiekiem przełamujacym schematy, miał swoją wizję sztuki, eksperymentował i poszukiwał… a jego dzieła tchną energią i zagadkowością, czyli idealnie pasują do naszej twórczej filozofii. Już od 5.09 w Galerii Szatnia pojawi się wystawa wybranych dzieł Joana Miro (niestety nie oryginałów:-)) i zaproszenie do wspólnego tworzenia pod egidą Mistrza.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i świętowania i liczymy na Państwa zaangażowanie!

Zespół Kangurowego Przedszkola

CEL WIODĄCY roku 2022/2023 LUDZIE - PORTRETY

Jako hasło przewodnie roku szkolnego 2022/2023 w Kangurowym Przedszkolu wybraliśmy „PORTRETY”, za którym to hasłem kryje się wspieranie rozwoju społecznego dzieci wraz z kompetencją komunikacyjną. Będzie nam ono towarzyszyć w trakcie pracy i zabawy w grupach oraz w trakcie różnych ogólnoprzedszkolnych akcji.

Jeśli sięgnąć do źródeł samego słowa „portrety” - pochodzi ono od łacińskiego czasownika oznaczającego „wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać”. To właśnie będziemy próbowali robić przez cały rok – wydobywać na światło dzienne tajniki wzajemnych relacji i interakcji, przyglądać się naszym cechom, szukać podobieństw i różnic, mocnych stron i talentów, pokazywać w czym jesteśmy wyjątkowi a co możemy zaczerpnąć od innych ludzi – dzieci i dorosłych.

Rozpoczniemy od portretu grupowego, czyli bliższego poznania kangurowych kolegów i koleżanek, ich upodobań, potrzeb i charakterów. Potem nieco rozszerzymy perspektywę, by uchwycić całe przedszkole a nawet jego okolicę – przyjrzeć się osobom spotykanym na co dzień i okazjonalnie oraz naszym bliższym i dalszym sąsiadom. Będziemy sięgali do naszych korzeni rodzinnych, regionalnych i narodowych. Motywem przewodnim tegorocznych portretów będą również zawody – te dawne i współczesne; domy w jakich mieszkają ludzie w różnych zakątkach świata oraz zwyczaje i tradycje. Będziemy też krzewić ideę pomagania w skali mikro - w postaci drobnych gestów na co dzień i w skali makro - w postaci większych akcji i działań charytatywnych.

Trudno wyobrazić sobie ten rok bez poznawania prawdziwych obrazów – portretów. Dlatego każdy miesiąc będzie miał swojego patrona artystę malarza i jego wybrane dzieło. Dzięki temu przekonamy się w jak różny sposób mogą być przedstawiani ludzie (od realizmu, poprzez kubizm, po abstrakcję) i że właśnie ta różnorodność jest nie tylko niezwykle ciekawa i wzbogacająca, ale stanowi też nieodłączny element świata ludzi...

Kangurowi rodzice mówią:

• Dla mnie nie ma nic trudnego,
    tego uczę się kolego
    w mym Przedszkolu Kangurowym
    − na przygody być gotowym!

Mama Hani i Janka

• Kto w Przedszkolu Kangurowym spędzi chwile dwie,
    jak żyć twórczo i radośnie doskonale wie!

Mama Marysi z 4-latków

• Przedszkole Kangurowe pyszne jak domowe.

Tata Ali z 6-latków

• Kangurki Turkusowe mają myśli kolorowe.

Mateusz 6-latki

• Bo przedszkolak kangurowy w tym przedszkolu jest wesoły.

Hania 6-latki

• Kangurki, kangurki lubią skakać aż pod chmurki

Maks 6-latki

Za co lubimy Kangurowe Przedszkole?

a.larysz@kanguroweprzedszkole.edu.pl